Atmosfer Teknolojisi
Çelik parçaların Östenitik (ɣ) faz sıcaklıklarına kadar koruyucu bir gaz ortamında ısıtılabildiği fırınlardır. Isıtma ve tavlama süresince Azot  ve Endogaz gibi koruyucu gazlarla oksidasyon ve dekarbürizasyon önlenirken , Propan ,Metan ,Etan , Bütan gibi gazlar ile karbonca zengin bir ortam elde edilebilir.
 
Çelik parçaların tavlanması operasyonunda en önemli parametreler olan Sıcaklık ,Zaman ve % C potansiyeli parametreleri , Atmosfer Kontrollü Fırınlarda bilgisayar kontrollü bir mikroişlemci tarafından yönetilmektedir. Dolayısı ile gerek dış ortamdan (O₂) korunaklı bir ortam sağlaması , gerekse proses parametrelerinin insan faktöründen uzak kontrol edilmesi ile Atmosfer Kontrollü Fırınlar eski yöntemlere göre daha avantajlı durumdadır. 
 
Firmamızda IPSEN marka Kamaralı tip TQ ve RTQ Atmosfer Kontrollü Fırınlar kullanılmaktadır. Proses şartları Demig – Prozessautomatisierung  mikroişlemcisi ile yönetilmekte ve tekrarlanabilmektedir. Prosys/2  sistemi ile bütün proses parametreleri 7/24 izlenebilmektedir ve dökümante edilebilmektedir. 
 
Atmosfer kontrollü fırınlarda 
- 720 x 1220 x 720 mm
- 1000 Kg ‘a kadar yükleme kapasitemiz mevcuttur.
 
Kalite Kontrol Standartlarımız

MARMARA - Isıl İşlem Sanayi ve Tic. Ltd. Şti. Firması, konusunda gelişmiş dünya ülkeleri ile aynı seviyede Kaliteli hizmet gerçekleştirerek müşteri memnuniyetini daha yüksek seviyelere taşımaya devam etmek amacıyla 2004 yılında Kıraç sanayi bölgesinde 2000 m2 kapalı alanı mevcut fabrika inşaatına ve makine yatırımlarına başlamıştır. 2005 yılı itibari ile fabrika ticari faaliyetine başlamıştır.

ISO/TS 16949:2009 Otomotiv Sektörü Kalite Yönetim Sistemi Standardı ile CQI-9 Special Process : Heat Treat System Assessment standardına göre Isıl İşlemler yapılmaktadır.

Gelişmiş ısıl işlem teknolojisi ve müşteri odaklı üretim vizyonu ile hizmet etmekteyiz.
Firmamızda IPSEN marka Kamaralı tip TQ ve RTQ Atmosfer Kontrollü Fırınlar kullanılmaktadır