Normalizasyon

Çeliklerin dövme, hadde , döküm gibi işlemlerden kaynaklı homojen olmayan yapıyı gidermek amaçlı yapılan tavlama ve havada kendi kendine soğutma prosesidir. 800-950°C sıcaklıklarda östenitik fazda gerçekleşen operasyon sonrası kaba taneli düzensiz mikroyapı , düzenli ve ince taneli ferrit-perlit yapısına dönüşür.

İşlem sonrası mekanik işleme kolaylaşır. Kaba halde yada yarı mamul haldeki parçalar çeliğin cinsine uygun nötr ortamda tavlanır. 

Kalite Kontrol Standartlarımız

MARMARA - Isıl İşlem Sanayi ve Tic. Ltd. Şti. Firması, konusunda gelişmiş dünya ülkeleri ile aynı seviyede Kaliteli hizmet gerçekleştirerek müşteri memnuniyetini daha yüksek seviyelere taşımaya devam etmek amacıyla 2004 yılında Kıraç sanayi bölgesinde 2000 m2 kapalı alanı mevcut fabrika inşaatına ve makine yatırımlarına başlamıştır. 2005 yılı itibari ile fabrika ticari faaliyetine başlamıştır.

ISO/TS 16949:2009 Otomotiv Sektörü Kalite Yönetim Sistemi Standardı ile CQI-9 Special Process : Heat Treat System Assessment standardına göre Isıl İşlemler yapılmaktadır.

Gelişmiş ısıl işlem teknolojisi ve müşteri odaklı üretim vizyonu ile hizmet etmekteyiz.
Firmamızda IPSEN marka Kamaralı tip TQ ve RTQ Atmosfer Kontrollü Fırınlar kullanılmaktadır